Dores | spor-merkezi-tasarimi

Spor Merkezi Tasarımı

Narlıdere’nin ve İzmir’in yeni kentsel odağı olması hedeflenen Narlıdere Spor Merkezi; kentin nefes almasını sağlayan, kentlinin kültürel etkileşim ve rekreasyonel açıdan kullanacağı bir çekim alanı olarak tasarlanmıştır.
Tasarıma başlarken öncelikli olarak çevresel faktörler göz önünde bulunduruldu. Kentlinin yol güzergahında kestirme olarak kullandığı yollar dikkate alındı. Bu bağlamda yapıya ana giriş meydan kurgusu ile oldukça işlek bir cadde olan Güngören Caddesi üzerinden yapıldı. Geçiş güzergahları da korunarak merkezin odak haline gelmesi hedeflendi. Meydan, insanları biraraya toplayan buluşma noktasıdır. İnsanların kentsel yaşamı paylaşması, sosyal ihtiyaçların karşılanması ve toplumsal iletişimin gerçekleştiği yerdir. Her yönden, yaklaşımı sağlamak amacıyla meydan, zengin ve renkli yaşamı ile sokaklara bağlanmaktadır. Bu nedenle meydan, gelip geçilen bir yer olmasının yanısıra, açık alan etkinliklerine ve bunların kentli tarafından izlenmesine olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.
Mimari projede her kesimden ve her yaştaki insan grubunun kullanabilmesine olanak sağlayacak fonksiyonlar seçilmiştir. Önerilen mimari programda kapalı alanda; yarı olimpik yüzme havuzu, basketbol, hentbol, pilates-aerobik (çok amaçlı salon), fitness salonu, curling salonu, paten-kaykay pisti, spor malzemeleri satış birimi ve kafeterya bulunmaktadır. Açık alanda ise basketbol, jianzi, akrobasi, dev dama, dev satranç, seksek, çocuk oyun alanı ve tırmanma duvarı bulunmaktadır.

spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi spor-merkezi-tasarimi

son haberler

Akustikde Kullanılan Malzemeler

Volkanik kökenli, silikat esaslı, camsı ve gözenekli hafif yapı elemanıdır.

daha fazla

Akustik

Ses dalgalarının oluşumu, iletimi, etkileri, algılanması ve işitme ile ilgili konuları inceleyen...

daha fazla